MENÜ

Dankla Hörcsögtenyészet
Hobby törpehörcsög tenyészet

Rendszertani besorolása [szerkesztés]

Valamikor sokat vitatkoztak arról, hogy a Campbell-hörcsög (Phodopus campbelli) alfaja-e. A vita lezárásaként külön fajként ismerték el a Phodopus sungorust.

A két faj nem válik el egészen egymástól. Hasonlóságuk miatt könnyen összetéveszthetők, ezért gyakori a véletlen fajkeveredés. Ez kihalással fenyegeti mindkét fajtát.

Küllem [szerkesztés]

Testmérete 6–11 cm, súlya legfeljebb 50 gramm. Harmadakkorra, mint európai rokonai, és mérete fele az ismertebb szíriai aranyhörcsögének. Bundájuk sűrű, hátuk szürke, közepén fekete csíkkal. Hasuk fehér, farkuk rövid. Télen kivilágosodnak, néha egészen fehérré válnak. Fekete szemük aránylag nagy.

Eredeti élőhelyén [szerkesztés]

Eredeti élőhelye Belső-Ázsia és az orosz sztyeppék. Vadon nagyrészt Szibériában élnek, megtalálhatóak Dzsungáriában, Mandzsúriában, Kazahsztánban és Mongóliában. Népszerű házikedvenc.

Szeretik a magányos életmódot. Barlangjukat 1 méterre a föld alá ássák. Kedvenc talajtípusuk az agyagos löszös; ezek a legjobb gabonaföldek. Otthonuk több kamrából áll, amiket számos kijárat köt össze a külvilággal. Van köztük hálókamra és illemhely is, de a legtöbb tápanyagraktárként szolgál.

A legtöbb rágcsálóhoz hasonlóan éjszakai állatok. Szállásukat szürkületkor hagyják el. Főként növényi táplálékkal él; egyaránt fogyaszt gyökereket, leveleket és és magvakat. Ezen kívül rovarokkal is táplálkoznak. Táplálékukat mellső lábaikat kézként használva tömik rugalmas pofazacskójukba. A szűkösebb időkre felhalmozzák az eleséget; ezen élik túl a telet.

Télen melegen és puhán bélelt vackukban, készleteik mellett pihennek, alusszák téli álmukat. Ezalatt tsethőmérsékletük kevéssel fagypont fölé süllyed. Mihelyt megérzik a tavaszt, felébrednek.

Ragadozói a róka, a menyétfélék, a baglyok, és a nagyobb ragadozó madarak. Fő ellenségei a hermelin és a görény, mert ezek követik föld alatti otthonába, és ott végeznek vele.

Rövid, 2-3 éves élettartamukat szaporasággal ellensúlyozzák. Így sikerül fenntartaniuk egy igencsak nagy állományt a sztyeppén.

Ezt a hörcsögöt régóta ismerték, de csak a XX. század vége felé kezdték háziállatként tartani.

Tartása [szerkesztés]

Tartható terráriumban is és ketrecben is; ennek mérete legalább 35–40 cm legyen. Számukra a 20-25°C ideális. Télen se legyen hibegebb 15°C-nál. Ne érje őket huzat, vagy közvetlenül tűző napfény. Éjszakai életmódja miatt ne tegyük hálószobába!

A terráriumot rendezzük be úgy, hogy a hörcsög ne unatkozzon. Kell tehát házikó, mókuskerék, wc-papír guriga (alagútként), itató (golyós önitató), fogkoptató.

Alomként megfelel a faforgács, de örül a szénának is. Azzal béleli ki a házát. Ne adjunk neki se papírzsebkendőt, se más puha papírt, mert beragad a pofazacskójába. Naponta tisztítsuk ki a terráriumot; vegyük ki a nedves forgácsot, és cseréljük a romlandó ételt. A teljes almot hetente cseréljük.

Nem érzékeli a veszélyt jelentő magasságot; erre vigyázni kell. Ezért és mozgékony természete miatt könnyen leesik az asztalról vagy a székről. Mindezek miatt csak talajon, vagy ahhoz közel játsszunk vele. Időnként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat. Ilyen esetben ne háborgassuk.

A szakirodalom szerint az egészséges hörcsögök 3 évig is élhetnek. Ha nem tudjuk, hogy kedvencünk honnan származik, akkor csak másfél-két évre számíthatunk.

Táplálása [szerkesztés]

PhodopusSungorus 1.jpg

A hörcsögnek készített magkeverék megfelel igényeinek. Emellett adjunk neki zöldséget és gyümölcsöt. Kedvencei a sárgarépa, kígyóuborka, saláta, paradicsom, és a paprika. Ne adjunk déligyümölcsöket, erős paprikát, hagymát, és ne adjunk krumplit keményítőtartalma miatt. Fogkoptatásra legjobb a száraz kenyér, ami akár egy hónapig is kitart.

Ivóvizét naponta cseréljük. Használhatunk golyós önitatót.

Csak tiszta kézzel nyúljunk hozzá. Ha ugyanis megérzi rajta az élelmiszert, akkor harap.

Szaporítása [szerkesztés]

Hat hetesen már ivarérettek, de a hörcsögök csak három hónaposan válnak tenyésztésre alkalmassá. Nem társas állatok; ha nem ismerik egymást kiskoruktól fogva, akkor lehet, hogy még a különböző nemű törpehörcsögök sem férnek meg egymással.

A nőstény termékeny időszaka (tüzelés) kb. 4 napig tart. A vemhességi idő 17-19 nap. Többnyire 4-6 kölyök születik. Szőrtelenül és vakon jönnek világra. Az anya nem tud nyolc kicsinél többet szoptatni. A kölykök szőre öt napos korukban kezd nőni; szemüket két hetes koruk előtt nyitják ki. Születésükről a kis házikóból kiszűrődő vékonyka hangok adnak jelet. Az anya félti, védi kicsinyeit; ne zavarjuk a kölyköket.

Négy hetesen a kölykök már elég nagyok ahhoz, hogy elválasszák őket az anyjuktól. Ha nem veszik el idejében őket, akkor az anya csúnyán megharaphatja a fiatalokat. Hat hetesen nemek szerint is külön kell választani őket.

Campbell/dzsungáriai hibridek [szerkesztés]

A leggyakoribb öt kisállatfaj közül csak a dzsungáriai és a Campbell-hörcsög tud egymással szaporodni. A kereszteződés többnyire véletlenül történik: a tulajdonos vagy a kereskedő összetéveszti a két fajt, és együtt tartja őket.

A kereszteződés ez esetben nemkívánatos, mert egészségügyi következményei lehetnek, és veszélyezteti mindkét faj fennmaradását.

Színek [szerkesztés]

Vadas színű egyed

A dzsungáriai törpehörcsögnek többféle színárnyalata van, bár nem annyi, mint a Campbell-hörcsögnek. A legelterjedtebb a vadas (sötétbarna/szürke) illetve a pearl (fehér/szürke) szín, de létezik az ún. kék (valójában halványszürke) és a „winter-white” színárnyalat is. Ezeken kívül Campbell-hörcsögök kereszteződéséből különleges színű hörcsögöket tenyésztettek ki. Legismertebb Magyarországon megtalálható Campbell-dzsungáriai hibridek: mandarin, narancs (piros szemű), pearl-mandarin, barna, bézs.

Vadas: A vadon élő példányok színéhez hasonló. A hát szürke, a közepén fekete csíkkal, amit barna csíkok kísérnek, és ezeket újra fekete csík kíséri. A has fehér.

Kék: A hát alapszíne bézs, csíkozása hamuszürke, és kevésbé kivehető, mint a vadasé. A has fehér.

Pearl (gyöngyház): A hát fehér szürke csíkokkal. Erősségük egyénenként más és más. Általában kölyökkorban erősebbek; felnőttkorra elhalványodnak, akár el is tűnnek.

Winter white: Színei nyáron a vadaséval egyeznek, télre elhalványodnak. Ekkor a csíkok is kevéssé, vagy semennyire sem láthatók. Ennek oka a Wh domináns módosító gén.

Zafír winter white: Színei nyáron a kékével egyeznek. Télre ez is kivilágosodik.

Mandarin: A hát alapszíne bézs, csíkozása világosbarna.

Pearl-mandarin: Alapszíne fehér, csíkozása halványnarancs. Van piros szemű változata is.

Narancs: Hasonló a mandarin színű hörcsöghöz, de a szem színe piros. (gyöngyház)

 


Asztali nézet